Rich Tradition

History & Achievements

Recognizing great team and individual accomplishments.

Through the 2017 season, The Iowa Newspaper Association had a long-standing tradition of recognizing and honoring high school athletes through its All-State program. Each year, the members of the association have made their selections for the football All-State teams in each class.

Despite the INA's decision to end the All-State program, the Iowa Print Sports Writers Association (IPSWA) formed to carry on the long-standing tradition of the All-State program by picking the state’s best to be members of the All-State teams.

Below are West Branch Football players who have been awarded with an All-State selection.

NameSelections
Kirk Anderson
2nd Team (1992)
Keelan Arn
Tyler Bailey
1st Team (2005)
1st Team (2006)
Jacob Barnhart
2nd Team (2015)
2nd Team (2016)
2nd Team (2017)
Brad Bartelt
Bo Bower
3rd Team (2011)
2nd Team (2012)
Cliff Bowie
2nd Team (1992)
Jeff Bowie
1st Team (2019)
1st Team (2020)
Kevin Braddock
Honorable Mention (1991)
Ryan Burton
Vic Capper
Rilen Carew
2nd Team (2010)
Jeremy Clayton
Honorable Mention (1993)
Honorable Mention (1994)
Mike Coleman
Honorable Mention (1999)
Marv Cook
Beau Cornwell
1st Team (2017)
Ryan Deets
Honorable Mention (2002)
2nd Team (2003)
Colton Dietz
3rd Team (2015)
1st Team (2016)
Tyler Donovan
2nd Team (2013)
Trey Eagle
3rd Team (2019)
Jim Eakes
Honorable Mention (1994)
Honorable Mention (1995)
Eli Elliott
3rd Team (2011)
Dave English
1st Team (2004)
1st Team (2005)
Kyle Ewald
3rd Team (2003)
Ben Fennell
Honorable Mention (1998)
Cael Fiderlein
3rd Team (2019)
Drew Finnegan
3rd Team (2014)
Rick Fountain
Chad Gade
Honorable Mention (1994)
Pat Gates
2nd Team (1997)
Honorable Mention (1998)
Jacob Giese
1st Team (2014)
Ryan Glazebrook
Honorable Mention (1992)
Ryan Gordon
Honorable Mention (1992)
Honorable Mention (1993)
Michael Gould
3rd Team (2012)
1st Team (2013)
Tony Graham
Honorable Mention (1991)
Jacob Graves
2nd Team (2016)
2nd Team (2017)
Josh Griebahn
1st Team (2001)
1st Team (2002)
Jason Grimm
1st Team (1992)
Adam Hahn
Honorable Mention (1996)
Tim Hamber
Honorable Mention (2000)
Jaden Hierseman
2nd Team (2018)
Gavin Hierseman
3rd Team (2020)
Jason Hubler
Honorable Mention (1993)
Dan Jacobsen
3rd Team (2003)
3rd Team (2004)
Luke Jeffries
Honorable Mention (1996)
Eisha Jones
Cade Jones
2nd Team (2011)
1st Team (2012)
Cole Kelly
1st Team (2009)
Cory Kessler
Honorable Mention (1998)
Jayme Kessler
Honorable Mention (1991)
Glendon Klein
2nd Team (2003)
Kyle Kober
3rd Team (2007)
1st Team (2008)
Jason Laszczak
Honorable Mention (1995)
Luke Lenoch
2nd Team (2014)
2nd Team (2015)
2nd Team (2016)
Logan Lukavsky
2nd Team (2010)
Tanner Lukavsky
3rd Team (2018)
2nd Team (2019)
Tony Lukeckas
Honorable Mention (1991)
Michael Madsen
2nd Team (2012)
Sean McCarty
1st Team (1991)
Chris McNamara
Honorable Mention (1992)
Matt Mercer
2nd Team (2007)
Derrick Miller
2nd Team (2010)
1st Team (2011)
Logan Murry
2nd Team (2010)
Sean O'Neil
Honorable Mention (1993)
Mike Oliver
Honorable Mention (1993)
Bob Oxley
Honorable Mention (1994)
Bob Peak
Lance Pedersen
Jake Pedersen
2nd Team (1996)
Dan Pedersen
Honorable Mention (1992)
1st Team (1993)
Kip Pedersen
Honorable Mention (1998)
Honorable Mention (1999)
Josh Pedersen
Honorable Mention (1994)
Trevor Port
3rd Team (2008)
Pat Reid
Chris Robertson
Honorable Mention (1999)
2nd Team (2000)
Jack Rummells
1st Team (2008)
1st Team (2009)
Jeremiah Sabourin
Honorable Mention (1998)
Brett Schiele
2nd Team (2018)
David Scott
Honorable Mention (1992)
Tony Senio
Honorable Mention (1995)
Randy Seydel
Honorable Mention (2000)
Jay Shultz
Honorable Mention (1999)
2nd Team (2000)
Ryan Skriver
2nd Team (2007)
Josh Sorenson
Honorable Mention (1992)
Honorable Mention (1993)
Jason Spengler
Honorable Mention (1993)
John St. John
1st Team (2014)
Kevin Stout
1st Team (1992)
Scott Stout
Honorable Mention (1991)
Andy Teesdale
2nd Team (1999)
Zack Thomas
2nd Team (2000)
Marcus Thomas
2nd Team (2003)
Troy Thompson
Jordan Thompson
1st Team (2008)
Ben Thompson
1st Team (2017)
Bob Tighe
Bill Tighe
Trent Tisinger
Honorable Mention (1996)
2nd Team (1997)
Michael Tucker
2nd Team (2003)
Curtis Uthe
Honorable Mention (1995)
Josh Vargason
2nd Team (2000)
2nd Team (2001)
Aaron Vincent
Honorable Mention (1996)
Honorable Mention (1997)
Caleb Walter
1st Team (2005)
1st Team (2006)
Gabe Waters
Honorable Mention (2000)
Matt Wheeler
2nd Team (1995)
Clay Worrell
1st Team (1996)
Jeff Wright
Brad Yanacek
1st Team (1994)
1st Team (1995)
Brandon Young
1st Team (2009)
1st Team (2010)
Todd Zinkula